Hazırlık Final Sınavı Sonuçları

Final Sınavı Sonuçları

Delta ve Gamma Grupları Final Sınavı Sonuçları için tıklayınız.

Alpha, Beta Grupları Final Sınavı Sonuçları için buraya tıklayınız.

Final sınavı sonrası hazırlık geçme notu nasıl hesaplanır?

Hazırlık geçme notu, Yıliçi notunuzun %60’ı ile yukarıda açıklanan Final sonucunuzun %40’ının toplanmasıyla hesaplanır ve bu rakamı 70 ve üzeri olan öğrenciler hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış olurlar. Hazırlık geçme notu 69,5 ve üzeri olan öğrencilerin notu bilgisayar tarafından 70’e yuvarlanır.

Final sınavı sonucuma nasıl itiraz edebilirim?

Final sınavı kağıdının tekrar incelenmesi için itiraz dilekçesi vermek isteyen öğrencilerin yalnızca Writing kısmına itiraz edebilecekleri unutulmamalıdır. Çünkü diğer kısımlar Listening / Listening & Note-taking, Use of English ve Reading kısımları çoktan seçmelidir ve tek bir cevap doğrudur. Dolayısıyla bu bölümlerdeki yanlış cevaplarınızın tekrar incelenmesi sonucunuzu değiştirmez. O yüzden, itirazların yalnızca Writing kısmına yapılabileceği unutulmamalıdır. Bilindiği üzere Writing bölümü 20 puandır. Dolayısıyla itirazınız sonucu Writing notunuzun maksimum (20 puan) olması durumunda bile final notunuzdaki değişiklik, Hazırlık Başarı Notunuzun 70 veya üzeri olacak şekilde değiştirecek kadar etkilemiyorsa, itirazınızın sonuç vermeyeceğini hatırlatmak isteriz.

Örneğin:

Yıl içi notu: 65
Final notu: 75 (Listening:8, UseofEng:20, Reading:28, Writing:19)

olan bir öğrencinin Hazırlık Notu şöyle hesaplanır:

Yıl içi notunun %60′ı (39 puan) + Final notunun %40′ı (30 puan) = 69

Bu öğrenci Writing kısmına itiraz etse ve notu maksimum 20 puan olsa bile Hazırlık ortalaması 69,4 oluyor.

Yani Writing puanına eklenen puanların direkt olarak hazırlık geçme notuna değil, final notuna ekleneceğini unutmayınız.

Final sınavına itiraz etmek için (yalnızca Writing kısmı) itiraz dilekçelerinizi 20 Haziran 2018 Çarşamba günü öğlen 12:00’a kadar faksla ya da bizzat, Yabancı Diller Yüksekokulu öğrenci işlerine ekteki dilekçe örneğini doldurup iletmeniz gerekmektedir. Bütünleme sınavı tarihi çok yakın olduğu için itiraz dilekçelerinizin bir an önce işlenebilmesi için dilekçelerinizi en kısa sürede vermenizi tavsiye ederiz.
Faks no: 0 232 311 31 20

İtiraz dilekçesi örneğini cihazınıza uygun formatlarda indirmek için buraya tıklayınız.

Not: Dilekçede sınava giriş yerleriniz de istenmektedir. Sınava girdiğiniz yeri hatırlamıyorsanız bu sayfanın alt kısmındaki Sınav Giriş Yerleri başlığından sınav yerinizi öğrenebilirsiniz.

Final sınavı sonucunda hazırlık geçme notum 70’in altında, ne yapmam gerekir?

Final sınavı sonucunda hesaplanan Hazırlık Notu hazırlık sınıfını geçmeye yetmeyen öğrenciler Bütünleme Sınavına girebilir. Bu sınava, Final sınavına girme hakkı olduğu halde sınava girmeyen öğrenciler de girebilir. Devamsızlıktan ya da nottan kaldığı için final sınavına girme hakkı olmayan öğrenciler Bütünleme Sınavına da giremezler.

Bütünleme Sınavı ne zaman?

Bütünleme Sınavı 27 Haziran 2018 Çarşamba günü yapılacaktır. Sınav saatleri:

%30 İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencileri Bütünleme Sınavı saat 9.30’da başlayacaktır.

%100 İngilizce Hazırlık Sınıfı Öğrencileri (Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce), Kimya Mühendisliği Bölümü
1.oturum saat 09.30
2.oturum (Sözlü sınavı) saat 14.00

Sınav yerleri daha sonra sitemizden (ydy.ege.edu.tr) duyurulacaktır. Bütünleme sınavı final sınavının tekrarı gibidir. Bütünlemeye giren öğrencilerin bütünleme notu (tıpkı final notu gibi) %40’ı alınarak yıliçi ortalamasının %60’ı ile toplanır ve yeni geçme notu hesaplanır.


Final Sınavı Giriş Yerleri, Finalden Muaf Olan Öğrencileri ve Finale Giremeyecek Olan Öğrencileri Sorgulama

Sorgulama için tıklayınız.


Final sınavından kimler muaftır?

Hazırlık Yıliçi Notu ortalaması 85 ve üzeri olup aynı zamanda %80 ve üzeri devam eden öğrenciler final sınavından muaftırlar ve bir işlem yapmalarına gerek kalmadan bu öğrencilerin ebys panellerinde Hazırlık Durumu kısmında Başarılı yazar ve hazırlıktan geçmiş olurlar.


Final sınavına kimler giremez?

Devamsızıktan kalan ya da yıliçi notu final sınavına girmeye yetmeyen öğrenciler Final Sınavı’na giremezler.


Final sınavına kimler girer?

Yukarıdaki iki durumda olmayan öğrenciler Final sınavına girer.


Final Sınavı Bilgilendirmesi

Final sınavına girmeden önce, aşağıdaki bilgilendirme videosunu mutlaka izleyiniz.


Sınav Yönergesi

Final Sınavı kurallarını içeren yönergeyi aşağıdaki dosyadan mutlaka okuyunuz.

Final sınavı yönergesi için tıklayınız.


Sınav Saatleri

Tüm %30 İngilizce Hazırlık Öğrencilerinin Dikkatine:

8 Haziran 2018 Cuma günü Hazırlık Sınıfı (%30 İngilizce) öğrencileri Final Sınavı Saat: 17.00’da başlayacaktır.

Sınav farklı binalarda yapılacağı ve Listening / Listening & Note-taking bölümü ile başlayacağı için tüm öğrencilerin sınava nerede gireceklerini öğrenmeleri ve en geç 16.40’ta dersliklerinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Saat 16.58’de derslik kapıları kapanacak ve geç kalanlar Listening / Listening & Note-taking bölümünü kaçırmış olacaklardır.

Tüm %100 İngilizce Hazırlık Öğrencilerinin Dikkatine:

8 Haziran 2018 Cuma günü (Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin Final sınavı (%100 İngilizce bölümler) aşağıda belirtilen saatlerde iki oturumda yapılacaktır:

1.oturum Saat: 09:30-12.35 (185 dk.)

2.oturum (Sözlü sınavı) Saat: 14.00

Sınav Listening & Note-taking bölümü ile başlayacağı için tüm öğrencilerin sınava nerede gireceklerini öğrenmeleri ve en geç 09.15’de dersliklerinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Saat 09.28’de derslik kapıları kapanacak ve geç kalanlar Listening & Note-taking bölümünü kaçırmış olacaklardır.