Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı Başvuları

Sınav Bilgileri

 • Yüksek Lisans Yabancı Dil Muafiyet Sınavı 1 Haziran 2018 Cuma günü 09.30-11.45 saatleri arasında Yabancı Diller Yüksekokulu dersliklerinde yapılacaktır.
 • Sınav süresi 135 dakikadır.
 • Sınav çoktan seçmeli 100 adet sorudan oluşmaktadır ve yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir. Dilerseniz örnek sorular için sınav örnekleri sayfamıza göz atabilirsiniz.
 • Adaylar sınavın ilk 30 dakikası sınavlarını tamamlasalar bile salondan çıkamazlar. İlk 30 dakika herhangi bir sebeple salondan çıkan adayın sınava devam etmesine izin verilmez.
 • Adaylar sınava en fazla 30 dakika geç girebilir. 30 dakikadan daha fazla geç kalan adaylar sınav salonuna alınmazlar.
 • Sınavda adayların resimli resmi bir kimlik ibraz etmeleri zorunludur. Kimliği olmayan ya da resimleri ve/veya kimlikleri şüpheli olan adayların sınava alınmaları söz konusu değildir.
 • Sınava girmeden önce sınav yönergesini mutlaka okuyunuz. Sınav yönergesini indirmekte problem yaşayan akıllı telefon kullanıcılarının indirmek istedikleri bağlantıya basılı tutup açılan menüden “Bağlantıyı indir” ya da “Kaydet” e tıklamaları gerekmektedir.
 • Sınav sonuçları enstitülerden ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nun resmi web sayfasından (ydy.ege.edu.tr) ilan edilecektir.

Sınav Kayıt İşlemleri

Adaylar sınava kayıtlanmak için aşağıdaki adımları eksiksiz tamamlamalıdırlar.

Adım 1:
Öncelikle 21-25 Mayıs 2018 (son ödeme 25 Mayıs 2018 Cuma saat 17.00) tarihleri arasında aşağıdaki hesap numarasına 50 TL sınav ücreti ödemesi yapılır.
Ziraat Bankası IBAN TR 96 0001 0014 4607 2168 9350 44
Ziraat Bankası Şube Kodu: 1446 Hesap No: 0721 6893 5044
Sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin tüm ATM’lerinden masrafsız olarak yapılabilecektir.
Ödemeyi EFT/Havale yoluyla gönderecek olan adaylar alacaklı adı kısmına EU YABDIL yazacaklardir.

Adım 2:
Sınav ücretinin ödeme belgesi ya da dekontu (yalnızca e-posta ile kabul edilir) dekontege@gmail.com adresine 25 Mayıs 2018 Cuma saat 17.00’a kadar e-posta ile gönderilir. E-postanın konu kısmına Sınav Ödemesi yazılmalıdır. E-postanın içeriğinde sınava girecek adayın Adı Soyadı ve TC Kimlik No‘su ve Telefonu mutlaka belirtilmelidir. Dekont e-postaya ek olarak eklenmelidir. Dekont harici bağlantılara ya da OneDrive, Google Drive gibi harici servislere yüklenerek link verilmemelidir.

Adım 3:
Ödeme mailini gönderenler Aday Sınav Kayıt Formu‘nu 25 Mayıs 2018 Cuma saat 17.30‘a kadar doldurarak sınava başvuru yapar. Adaylara sınav yeri atanabilmesi için bu formun mutlaka doldurulması gerekmektedir.

Adım 4:
Ödeme e-postası tarafımıza gelen adayların ödemeleri sekreterliğimiz tarafından kontrol edilir ve yukarıda doldurulan Aday Sınav Kayıt Formu aracılığıyla onaylanır. Ödemenizin onaylanma sürecini Ödeme Onayı Takibi sayfamızdan kontrol edebilirsiniz. Ödeme onaylarının hafta içi mesai saatlerinde yapıldığını ve ödemenizin onaylanmasının yoğunluğa bağlı olarak birkaç saati bulabileceğini hatırlatırız.

Adım 5:
Ödemesi onaylanan adaylara 30 Mayıs 2018 Çarşamba günü bu sayfadan (ydy.ege.edu.tr) sınav yeri atanır. Adaylar enstitünün EBYS üzerinden atadığı sınav yerinde değil, bu sayfada ilan edilecek olan sınav yerinde sınava gireceklerdir. Bu yüzden EBYS’nin atadığı sınav yerini dikkate almayınız.


Sınav Kayıt Kuralları

 • Herhangi bir işlemini eksik yapmış olan adaylar sınava alınmazlar. Başvurusunu eksik yaptığı için ya da başka herhangi bir nedenden ötürü ücretini yatırdığı halde sınava giremeyen adaylara ücret iadesi yapılmaz. Aday sınava giriş hakkını kaybeder ve dekontunu başka bir sınava giriş amacıyla kullanamaz.
 • Dekontu eklediği e-postada adı, soyadı ve TC Kimlik No’su açık olarak yazılmamış aday sınava giremez.
 • Ödemeyi yapmadan form dolduran adayların başvurusu kabul edilmez.
 • Ödeme yaptığı halde Aday Sınav Kayıt Formu’nu doldurmayan adaylara sınav yeri ataması yapılamaz.
 • Ödeme yapıp, Aday Sınav Kayıt Formu’nu dolduran; ancak dekont veya ödeme belgesini e-posta ile göndermeyen adayların da sınav müracaatları kabul edilmez.
 • Adayların tüm işlemleri eksiksiz tamamlamaları zorunludur.
 • Özel gereksimi olan adaylar (görme, yürüme, vs.) durumlarını Aday Sınav Kayıt Formu’nda belirtmelidirler.